Βραβείο για το Scratch της ομάδας χορού dancevacuum, στο 8o Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ ΓΕΦΥΡΕΣ

H αυλαία έκλεισε για το 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πελοποννήσου 'Γέφυρες' εχθές με μια λαμπερή τελετή στη κατάμεστη αίθουσα του Βουλευτικού στο Ναύπλιο. Το πρόγραμμα άνοιξε με μια άψογη παρουσίαση από διασκευές από μουσικά στιγμιότυπα του κινηματογράφου υπό τη διδασκαλία και την διεύθυνση της Θεολένας Πίκη, Χοράρχη και καθηγήτριας του ΔΩΝ (Δημοτικού Ωδείου Ναυπλίου). Συμμετείχαν οι χορωδίες Επιμορφωτικού Συλλόγου Αγίας Τριάδας και Αγίου Νικολάου Ναυπλίου. Την τελετή παρουσίασε η ηθοποιός Ελένη Πετροπούλου. Το οπτικοακουστικό μέρος επιμελήθηκε ο Σωκράτης Λαμπρόπουλος, Διευθυντής Σπουδών στα Εργαστήρια Ελεύθερων Σπουδών GLOBAL ARTS στη Κόρινθο.

Προβλήθηκαν σε βίντεο χαιρετισμοί από τους διάσημους σκηνοθέτες Στήβεν Σπίλμπεργκ και Φράνσις Φορντ Κόππολα οι οποίοι είναι συνεργάτες του κινηματογραφιστή κ. Bill Butler και ακολούθησε η απονομή του Βραβείου Χρυσός Πήγασος από τον Δήμαρχο Ναυπλιέων κ. Δημήτρη Κωστούρο και την ιδρύτρια, σκηνοθέτη και διευθύντρια του διεθνούς φεστιβάλ κινηματογράφου “Γέφυρες” κα Πέτρα Τερζή.

Ακολούθησε βίντεο και τιμητική απονομή για την προσφορά του στον ελληνικό κινηματογράφο στον σκηνοθέτη κ. Κώστα Φέρρη από τον Δήμαρχο Ναυπλιέων κ. Δημήτρη Κωστούρο. Η κα Πέτρα Τερζή τόνισε ότι η όλη διοργάνωση γίνεται σε εθελοντική βάση κι ευχαρίστησε θερμά τους χορηγούς του φεστιβάλ, τον ΕΟΤ και υποστηρικτές της φετινής διοργάνωσης, τον Δήμο Ναυπλιεών, το ΔΟΠΠΑΤ, τον μαέστρο της φιλαρμονικής του Δήμου Ναυπλιέων και του γυναικείου φωνητικού συνόλου “Συμφωνία” κ. Θεοδόση Αντωνιάδη, τον μαέστρο της παιδικής χορωδίας ΔΟΠΠΑΤ και του Χορωδιακού εργαστηρίου Ναυπλίου. κ. Γιάννη Νικολόπουλο, το οινοποιείο Κορωνιώτης που προσφερε τα δώρα στους συμμετέχοντες σκηνοθέτες, τον όμιλο ξενοδοχείων κι εστίασης Ηλιάδη, Ιππολύτη, Ναυσιμέδων και 3sixty, τους φοιτητές από το τμήμα θεατρικών σπουδών στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, τους συντελεστές στο Κινηματογραφικό Εργαστήρι Πήγασος -τον διευθυντή φωτογραφίας Νεκτάριο Σουλδάτο, τους σκηνοθέτες Χρήστο Κετικίδη και Gio Kaptra, τον κ. Κώστα Σπηλιώτη, τον γραφίστα Μιχάλη Γκιάλα για τις γραφιστικές εργασίες, τον Θωμά Γιαννάκη επίσημο φωτογραφο του φεστιβάλ, τον Μάνο Σταθόπουλο για την τεχνική κι ηχοφωτιστική κάλυψη των προβολών και παράλληλων εκδηλώσεων και τις εθελόντριες που ήταν η ψυχή του φεστιβάλ τόσο πριν την έναρξη όσο και κατά την διάρκειά του. Επίσης τους χορηγούς επικοινωνίας ΕΡΤ 2, ΕΡΤ Περιφέρεια, Αργολικές Ειδήσεις, DRT TV. Στην απονομή βραβείων συμμετείχαν οι Γιάννης Νικολόπουλος-μαέστρος, Θεοδόσης Σπαντιδέας-Πρόεδρος του Προοδευτικού Συλλόγου “Ο Παλαμήδης”, η κα Καλλιόπη Καλκούνου, η Ρούλα Σαλταπίδα, η Ρένα Λύκου, η Ολυμπία Μυτιληναίου και η Καλλιρόη Καραμάνου. Παρέστη πλήθος κόσμου και οι πρόεδροι και Δ.Σ. των χορωδιών κ. Ν. Κωστακίτσης κι εφημέριος πάτερ Κυριάκος.

Η Τελετή έκλεισε με την προβολή του βίντεο του χορηγού ΕΟΤ και των δύο ταινιών μικρού μήκους παραγωγή του Κινηματογραφικού Εργαστηρίου “Πήγασος” του φεστιβάλ “Μια στιγμή Ζωής” που έγινε στο Λουτράκι και “Γέφυρες Πολιτισμού” που γυρίστηκε στο Ναύπλιο.

Βραβεία
Την ανεξάρτητη Κριτική Επιτροπή των ταινιών μικρού μήκους αποτελούν οι:
1. Θεόδωρος Νεοφώτιστος-σινεφίλ,
2. Σωκράτης Λαμπρόπουλος-εικαστικός,
3. Χρύσα Νταή-επικοινωνιολόγος,
4. Μπάμπης Παπαχαραλάμπους-σκηνοθέτης,
5. Καλλιτεχνική ομάδα Προσκήνιο Ναυπλίου,
6. Αλέξανδρος Μυλωνάς-σκηνοθέτης,
7. Mαρία Ντούπη-σινεφίλ,
8. Μέμη Κούπα-σκηνοθέτης,
9. Κάτια Γκουλιώνη-Ηθοποιός,
10. Ίριδα Μπαγλανέα-Ηθοποιός και
11. Γιώργος Λαμπρόπουλος, μουσικός και σινεφίλ.

Α) Ταινίες σε διάφορες κατηγορίες:
- Ειδική μνεία για το κοινωνικό μήνυμα της ταινίας: “Λευκό Αίμα” – Θανάσης Δεληγιώργης, Ελλάδα / White Blood– Thanasis Deligiorgis, Greece, 2016, 15'
- Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων: DeerAmelie and the Meow Stone – Benny Fan, Hong Kong, 2017, 5'
- Καλύτερη ταινία μικρού μήκους στην κατηγορία “Γυναίκες κινηματογραφούν Ελλάδα και Κύπρο”: “Μπριζόλα με Σαρδέλλες” – Εριφύλλη Μίσιου, Αγγλία, 2017, 14'
- Καλύτερη ταινία μικρού μήκους στην κατηγορία Μουσική & Χορός: “Scratch” – Βίκυ Βασιλοπούλου, Ελλάδα / Vicky Vassilopoulou, Greece, 2016, 10'
- Καλύτερη ταινία καλλιτεχνικού ενδιαφέροντος (Best Art Film): “Impromptu” – Gio Kaptra, Ιταλία/Italy, 2016, 17'
- Καλύτερη ταινία “Νόστιμον Ήμαρ”: “Pillar” – Joshua Valageorgiou, Αυστραλία/ Australia, 2016
- Βραβείο κοινού: “Εκδρομή” – Επαμεινώνδας Γεωργούλιας, Ελλάδα / “The Getaway” - Nondas Georgoulias, Greece, 2017, 12'



Β) Ταινίες Τεκμηρίωσης:
Καλύτερη ταινία τεκμηρίωσης:
- Γιάννης Καστρίτσης: O άνθρωπος και ο ίσκιος του - Δημήτρης Κουτσαμπασιάκος / “Yannis Kastritsis: The man and his shadow” - Dimitris Koutsiabasakos, Greece, 2017
μοιράζεται με
- My Human Self - Lukas Agelastos & Spyridoula Gouskou, Greece

Γ) Βραβείο "Εμείς Μπορούμε" - Αφορά ταινίες για άτομα με ειδικές ικανότητες:
With open wings (Με ανοιχτά φτερά) – Ντοκιμαντέρ - Βίβιαν Παπαγεωργίου, Ελλάδα / Vivian Papageorgiou, Greece, 2017, 22'

Δ) Ταινίες Μικρού Μήκους:
- Kαλύτερη ελληνική ταινία μικρού μήκους : “Heimlich”, Κώστας Μπακούρης, 2016, 7', Ελλάδα
- Καλύτερη φωτογραφία σε ελληνική ταινία μικρού μήκους: “Ο καλός γιός” – Θωμάς Γιαννάκης, Ελλάδα / The good son – Thomas Giannakis, Greece, 2017
- Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους στο διεθνές διαγωνιστικό τμήμα: “My Pretty Pony” - Maciej Barczewski, Πολωνία/Poland, 2017, 14'

Ε) “Καλύτερη live εμφάνιση για soundtrack” ταινίας που συμμετέχει στο φεστιβάλ απονέμεται στην Zoe Floros για την εμφάνιση για την ταινία Children of the wind – Zoe Floros, HΠΑ / USA, 2015, 5'.

ΣΤ) 9 Ταινίες Μεγάλου Μήκους διαγωνίζονται για τον «Χρυσό Πήγασο»
Η φετινή VIP κριτική επιτροπή απαρτίζεται από τους:
1. Vivek Singhania - παραγωγός, σεναριογράφος, σκηνοθέτης από την Ινδία
2. Bill Butler - Χολυγουντιανός διευθυντής φωτογραφίας, (Jaws by Steven Spielberg (1975), Rocky II (1979), Rocky III (1983), Rocky IV (1985), Grease (1978)κ.ά.
3. George F Roberson - παραγωγός ταινιών από τις ΗΠΑ
4. Bruno Chatelin – δημοσιογράφος, filmfestivals.com
5. Κώστας Φέρρης - βραβευμένος σκηνοθέτης με την ασημένια Άρκτο κι πος κινεζικής τηλεόρασης
6. Γιώργος Τζαβάρας - σκηνοθέτης

1η Ειδική Μνεία
Στους Αντιγόνη Παρούση - Κωστή Παπαναστασάτο για το σενάριο στην ταινία μεγάλου μήκους “Αραμπίμ - Οι ψυχές των αγαλμάτων/Arabim - The Souls of The Statues”, 2016, 53'

1. Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Παραγωγής σε ταινία μεγάλου μήκους:
“4 Chinese Poems” - Zhang Fan
Υποψηφιότητες:
“Bach & Brazil”- Germany/Brazil and “The Ones Who Stay”- France

2. Βραβείο καλύτερων σκηνικών και κοστουμιών σε ταινία μεγάλου μήκους:
“4 Chinese Poems” - Zeng Ming
Υποψηφιότητες:
Stars in Her Eyes, New Zealand & The Ones Who Stay, France

3. Βραβείο καλύτερης μουσικής επένδυσης σε ταινία μεγάλου μήκους : 
“Bach in Brazil” – Jan Doddema, Henrique Cazes, Gilvan de Oliveira, David Christiansen, Γερμανία-Βραζιλία, 2016, 90'
Υποψηφιότητες:
“Stars in Her Eyes”, New Zealand & “The Ones Who Stay”, France

4. Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ: 
“4 Chinese Poems”, China - Qian Fang
Υποψηφιότητες:
“Wander About Me”, Iran & “The Ones Who Stay”, France

5. Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου σε ταινία μεγάλου μήκους: 
“4 Chinese Poems”, China - Li Bing
Υποψηφιότητες:
“Bach in Brazil” , German/Brazil & “The Ones Who Stay”, France

6. Βραβείο Δεύτερου Γυναικείου Ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους (εξ ημισείας):

-Tα Πνεύματα - Σέρτζιαν Μιλοσάβλιεβιτς - Ιωάννα Κουτσογεωργοπούλου /“The Spirits”, Greece
share with
- “The Ones Who Stay”, France - Camille Claris
Υποψηφιότητες: “Bach in Brazil”, German/Brazil & “The Ones Who stay”, France

7. Βραβείο Δεύτερου Ανδρικού ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους:
 
“Bach in Brazil”, German/Brazil - Pablo Vinicius
Υποψηφιότητες:
“4 Chinese Poems”, China & “The Ones Who stay”, France

8. Βραβείο Πρώτου Γυναικείου Ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους: 
“Wander About Me”, Iran - Mehrave Sharifinia
Υποψηφιότητες:
“Stars in Her Eyes”, New Zealand & “The Ones Who Stay”, France

9. Βραβείο Πρώτου Ανδρικού ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους: 
“The Ones Who Stay”, France - Benoit Chauvin
Υποψηφιότητες:
“4 Chinese Poems”, China & “Bach in Brazil”, German/Brazil

10. Βραβείο Φωτογραφίας σε ταινία μεγάλου μήκους: 
“4 Chinese Poems”, China- Zhang Hao
Υποψηφιότητες:
“Wander About Me”, Iran & “The Ones Who Stay”, France

11. Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε ταινία μεγάλου μήκους :
 
“4 Chinese Poems” , China- Cui Ren
Υποψηφιότητες:
“The Ones Who Stay”, France & “Bach in Brazil”, German/Brazil

12. Χρυσός Πήγασος: